ספטמבר הגיע ויחד איתו התחילו החששות. קבלנו המלצות, דברנו עם הגננת, ראינו את הגן אבל עדיין הלחץ עולה ומדיר שינה מעינינו. איך להקל על הקטנים שלנו ועלינו את הכניסה לגן?

1. הבינו מה המשמעות של כניסה לגן עבורם – ילדים מאוד אוהבים שגרה וסדר וברגע שהשגרה משתנה הם נוטים לחוות קושי שלרוב מלווה בבכי ותסכול. ולכן כשאתם מגיעים לגן והילד בוכה ברגע שאתם עוזבים זה לא בגלל שהוא לא אוהב את הגן אלא בגלל שהוא לא מבין למה הוא נמצא במקום חדש עם המון ילדים וגירויים ולא בבית בסביבה השקטה לה היה רגיל עד כה. רמת הבכי והתסכול משתנה מילד לילד וחשוב לקחת זאת בחשבון ולפעול בהתאם. שאלו את עצמכם האם הוא מסתגל בקלות? האם הוא חווה קושי בשינויים? איך הוא מרגיש עם אנשים זרים? בהתאם לכך תדעו להכיל את הקושי שלו אך יחד עם זאת גם לאפשר לו להסתגל בזמנו.

2. עשו את הדברים בהדרגה והכינו אותם לשינוי- ספרו להם שנכנסים לגן חדש. גם בגילאים צעירים יותר שבהם הם עדיין לא מסוגלים להגיב. ההכנה מאוד תוריד להם את המתח מהלא נודע ואתם תתחילו להתרגל לשינוי. בימים הראשונים, הגיעו לזמן קצר יחד איתם ולכו יחד איתם. לכל גן יש את שיטת ההסתגלות שלו, שאלו את הגננת מבעוד מועד מהי דרך ההסתגלות שלה, מהי הגישה החינוכית שלה ואפשרו לה להיות מעורבת בתהליך. בביקורים הראשונים שדרו להם תחושה של בטחון, היו רגועים עד כמה שניתן וברגע שהחלטתם שאתם הולכים היפרדו מהם, תכינו אותם למתי תחזרו ועזבו. התמהמהות בגן בזמן שהם בוכים מעבירה להם את המסר שיש סיבה לעיכוב שלכם, שאולי יש משהו לחשוש ממנו. הקלו עליהם בכך שתעזבו ברוגע כמו שהבטחתם.

3.סמכו על הילד – שהוא יהיה מסוגל להסתדר בגן ולהתאקלם. החלטתם שאתם מכניסים אותו וזה פחות עקרוני אם זה מסיבות כלכליות או מוכנות נפשית ופיזית. הדבר הכי טוב שתוכלו לעשות זה לסמוך עליו שהוא יסתדר. גם אם הוא הכי קטן, הכי גדול, לא עומד , לא יושב וכל האחרים כן. כרגע זה מצב נתון וברגע שאתם משדרים לו שאתם לא סומכים עליו יהיה לו קשה מאוד לסמוך על עצמו.

4. סמכו על הצוות – החלטתם להכניס את הילד לגן מסוים סמכו על הצוות שהם יעשו עבודה טובה וידאגו לו. ברגע שתעשו בדיקות פתע ותתקשרו פעמים רבות הן ירגישו שאתן לא סומכות עליהן וזה יבוא לידי ביטוי. כמו שהילד שלכם רוצה שתסמכו עליו כך גם הגננות. ברגע שהאינטואיציה שלכם אומרת שמשהו לא בסדר נסו לבדוק למה והחליפו גן בהתאם.

5. הקושי יגיע דווקא בבית – ילדים מזהים את המקום הבטוח שלהם בו הם יכולים להרגיש בנוח. אל תופתעו אם בחודשים הראשונים בגן הוא יהיה נודניק אחר הצהריים, יתעורר יותר בלילה ומצב רוחו יהיה הפכפך לאורך היום. זו הדרך שלו להגיד לכם שקשה לו. היו שם עבורו, הכילו אותו וזכרו שבגן יש המון גירויים ופעילויות ועד שהוא יתרגל הוא לרוב יהיה מאוד עייף. הימנעו מלהשכיב בשעות מאוחרות והשתדלו לייצר לו את הטקסים להם הוא רגיל בבית . אל תמהרו להקל במקומות בהם הוא לא זקוק לכך אך גם אל תחששו לחרוג מההרגלים הקבועים שלכם בידיעה שתוך זמן קצר הוא יתרגל לגן ותוכלו לסייע לו לחזור לשגרה גם בבית.

בדומה לשינויים אחרים, פעמים רבות אלו שחווים את הקושי העיקרי הם דווקא אנחנו. כמו שהוא זקוק לזמן הסתגלות כך גם ההורים. שוחחו על הקשיים שלכם עם בן הזוג, חבר קרוב, אך נסו להימנע מלהראות לילדיכם את החששות שלכם. ברגע שתתנו לו את התחושה שהוא נמצא במקום מגונן ובטוח הוא ירגיש נוח יותר להיפתח ולהסתגל בהתאם לקצב שלו ולאופיו.
שתהיה שנה טובה ומוצלחת!

Paste your AdWords Remarketing code here