מה הסיפור עם שנת צהריים?

מה הסיפור עם שנת  הצהריים הזו?

כמה שעות תינוקות וילדים צריכים לישון במהלך היום? מתי זה נכון להפסיק את השינה במהלך היום ? ואיך נדע שהגענו לשלב שבו זה גורע יותר מאשר עוזר? כל התשובות בטור הבא.

במדינת ישראל ההחלטה מתי להפסיק את שנת הצהריים נעשית עבור הילדים. באיזור גיל 3 כשאלו עולים לגן עירייה הם נדרשים להתייצב כאשר הם גמולים מחיתולים וגמולים משנת צהריים. במידה וזה לא קורה הם עוברים לרוב גמילת בזק. האם זה נכון? תלוי את מי שואלים ובעיקר תלוי בילד ובצורך שלו.

אז כמה צריך לישון בכלל?

כשתינוק יוצא לעולם הוא זקוק לשעות שינה רבות לכל אורך היממה. הכל חדש עבורו, הוא חווה גירויים רבים הדורשים ממנו אנרגיות והוא נדרש לוויסות מתמיד על מנת לקלוט את הסביבה.

בחודשים הראשונים ישנה חשיבות רבה לזיהוי סימני העייפות והשכבה בהתאם, אלו יקלו על הלמידה והחקירה  החשובים ויאפשרו הפוגות של מנוחה. לקראת גיל חמישה חודשים השינה במהלך היום מתרכזת לשנת בוקר, שנת צהריים, שנת אחר הצהריים ושנת לילה. תהליך זה משתנה בין תינוק לתינוק בהתאם להרגלים שלו, לטמפרמנט שלו וליכולת שלו להירגע, להירדם ולישון באופן רציף ומספק.

ומתי מתחילים לישון פחות?

לקראת גיל 7-9 חודשים התינוק יוותר על שינה אחת במהלך היום. שינה זו תהיה שנת אחר הצהריים שהיא לרוב משמשת כ”חיזוק” בכדי שתינוק לא יגיע עייף מדי לשנת הלילה ויתקשה להירדם. יש לזכור שברגע שמוותרים על שנת אחר הצהריים כדאי להקדים את שנת הלילה בהתאם לסימני העייפות של התינוק.

לקראת גיל שנה עד שנה וחצי הקטנים יוותרו על שנת הבוקר. לרוב נחוש שהגיע הזמן לוותר על שנת הבוקר כאשר נחווה את אחד משני המקרים הבאים:
1.  כאשר שנת הבוקר תתקצר משמעותית עד לכדי ויתור. ממצב בו ישן שעה וחצי עד למצב בו הוא קם אחרי חצי שעה לדוגמא.
2. כאשר נראה כי ברגע שהתינוק ישן שנת בוקר הוא מתקשה להירדם לשנת הצהריים או לחילופין שנת הצהריים מתקצרת משמעותית. במצב זה כדאי לוותר על שנת הבוקר ולא על שנת הצהריים, כדי שלא יגיע לעייפות יתר לפני שנת הלילה.

ומתי נוותר על שנת הצהריים?

ישנן מדינות שהמדיניות בהן היא ששנת הצהריים תתקיים עד לגיל ביה”ס. יש אנשי מקצוע שמאמינים שבדומה לגילאים הצעירים, גם בגילאי גן נדרשים הילדים להתמודד עם גירויים רבים במהלך היום והם זקוקים לרגיעה הזו על מנת להתמודד איתם על הצד הטוב ביותר. מחקר שהתפרסם בשנת 2011 במגזין “Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics” רצה לבדוק את הסברה הזו וגילה כי לרוב, דווקא ההפך הוא הנכון. המחקר בדק במשך 7 ימים, ילדים בטווח הגילאים שבין 3-5 אשר נמצאים במסגרת במהלך היום. נבדקו ילדים שישנים שנת צהריים לעומת כאלו שלא ישנים. הממצאים הראו כי ילדים שישנים שנת צהריים בגילאים אלו, לרוב ישנו פחות במהלך הלילה. מכאן, כי סך שעות השינה ביממה יתחלק בין שנת הצהריים ללילה. המחקר גם הראה כי שינה ארוכה ורציפה במהלך הלילה מניבה יכולות תפקודיות וקוגניטיביות טובות יותר ביום למחרת, לעומת שינה קצרה יותר במהלך הלילה והשלמה של שעות השינה במהלך היום. למרות החשש הגדול של אנשי מקצוע רבים, המחקר הראה כי על אף הקושי בהסתגלות, ילדים לרוב מסתגלים במהירות לוויתור על שנת הצהריים ומצליחים לתפקד בצורה טובה גם אחר הצהריים. ממחקר זה ניתן ללמוד כי תינוקות וילדים ישנים סך שעות בהתאם לצורך הפיזיולוגי שלהם וברגע שהשינה מתחלקת לכמה מקטעים במהלך היום היא תושלם בהתאם לצורך במהלך הלילה וההפך. מכאן כי בגיל המתאים, בהתאם לצרכים והיכולות ישנה חשיבות גם בוויתור על שנת הצהריים.

מתי נדע שזה הרגע המתאים לעשות זאת?

במידה וילדכם נרדם במשך זמן רב בשעה סבירה בערב ולפתע התחיל להתקשות בהרדמות זה בהחלט יכול להדליקה נורה אדומה. חשוב לבדוק אם אכן מדובר בקושי להירדם כאשר הילד שוכב במיטתו ולא בהתנהלות בעיתית בבית. שלב זה לרוב יקרה בין הגיל 2.5-3.5 תלוי באופי הילד, בטמפרמנט שלו וביכולת שלו לוויסות והכלה של הגירויים שסביבו.

במידה ואכן הגענו לשלב, מה ניתן לעשות?

  1. לא להתחיל ישר בלוותר על השינה אלא לצמצם אותה. לשוחח עם הגננת, לתאר לה את הקושי ולבקש ממנה להעיר אותו בהדרגה, משעתיים שינה לשעה וחצי, משעה וחצי לשעה וכן הלאה עד שמגיעים לתנומה של חצי שעה ואז ויתור על השינה בכלל.

במקביל חשוב לשים לב לסימני העייפות בערב ולהשכיב בהתאם מוקדם יותר.

  1. במידה וילדכם עדיין זקוק לשנת הצהריים והולך לישון בקלות בערב, אבל עתיד להיכנס לגן עירייה בספטמבר הייתי בכל זאת ממליצה לקצר לו את שנת הצהריים בהדרגה ולא ביום אחד. במיוחד שהכניסה לגן החדש לא פשוטה עבורם ומתישה.
  2. במידה ואתם יודעים שהגננות בגן לא מעודדות קיצור של שנת הצהריים ובכל זאת ילדיכם מתקשה להירדם בערב, כדי למנוע אכזבה מיותרת שלכם ושלו, דאגו שיוציא מרץ אחר הצהריים. הימנעו ממצבים בהם הוא שוהה הרבה בבית ובמיוחד מול הטלוויזיה ואפשרו לו ללכת לישון בשעה מאוחרת יותר, כדי שיצליח להירדם בקלות ללא תסכולים מיותרים.
  3. ומה במידה וההורה מרגיש שילדו זקוק עדיין לשנת הצהריים, הוא הולך לישון בשעה סבירה בערב והוא עתיד להיכנס בספטמבר לגן עירייה? ישנם לא מעט גני עירייה המכירים את הקושי ונערכים לכך מבעוד מועד. ניתן לשוחח עם הגננת החדשה ולבקש ממנה לאפשר רגיעה בשעת הצהריים במידת הצורך. לרוב ילד שיזדקק למנוחה יקבל אותה. סמכו גם על הילד שהוא יבין את הלך הרוחות בגן ויסתגל עליו במהירות. בגן הפרטי לרוב מחשיכים את הגן וכל הילדים ישנים יחד על מזרנים, ברגע שבגן עירייה זה לא קיים , הילד מסתגל למצב החדש והוא אינו זקוק לשעות השינה האלו.

שינה היא אתגר לא פשוט עבור הילד ועבור הוריו. היא חשובה וקריטית להתפתחות תקינה אך הלמידה שלה לעיתים מלווה באתגרים לא פשוטים. על מנת לעבור את השינויים הצפויים במהלך השנים הראשונות, היו קשובים לילדים, שימו לב לסימני העייפות וזהו מתי השינה מפריעה לזו הבאה אחריה. ברגע שאתם מרגישים שאתם “נלחמים” עם הגננת על ויתור שנת הצהריים בדקו אם הפעוט אכן בגיל המתאים, אם הקושי הוא קושי בהרדמות ולא קושי בהתנהלות הביתית והחליטו על אסטרטגיה נכונה עבורכם. אפשרו לו להסתגל, היו קשובים לקושי שלו וסמכו עליו. ברגע שזה יקרה התקופה תעבור וכולכם תשנו טוב יותר.

054-7912444

תמיד אשמח לייעץ ולענות על כל שאלה

בקרו בדף שלי

היחשפו לתכנים חדשים המפורסמים מידי שבוע

צור קשר

Paste your AdWords Remarketing code here