מעבר לחדר חדש

האם יש זמן נכון להעביר את התינוק לחדר שלו? איך מתמודדים עם המעבר לחדר של הילד הגדול? האם תמיד נכון שהילדים ישנו יחד באותו החדר?

כל התשובות במאמר הבא

למה בעצם התינוק ישן עם הוריו בחודשים הראשונים לחייו?
קודם כל, בגלל הנוחות של ההורים. תינוק חדש דורש הרבה תשומת לב, בעיקר בלילה, ולכן הקרבה הפיזית מקלה מאוד על האם הטרייה בהנקה או האכלה מבקבוק, בהרגעה ובכלל. בנוסף, בחודשים הראשונים לא תמיד נשמע את התינוק במידה ויבכה או יבקש את עזרתנו ולכן נכון יותר שיהיה קרוב וכך השינה של כולכם תהיה טובה יותר. ולבסוף תחושה של קרבה, כאשר תינוק בחודשיו הראשונים זקוק להמון חום, אהבה ועיטוף ולכן הקרבה הפיזית מקלה עליו וגם על האם שזקוקה לתינוקה קרוב אליה.

אז מתי נכון לעבור לשלב הבא ולהעביר את העולל לחדר משלו?
ניתן להעביר תינוק לחדר משלו כבר מגיל 3 חודשים אך לפני המעבר אני מציעה לבחון את המצב הקיים ולהחליט אם אכן המעבר הוא אופטימאלי. על מנת שתינוק ישן בחדר משלו אנחנו צריכים להעניק לו כלים להסתדר בצורה עצמאית יותר בלילה. כלומר, יש לו את היכולת להירדם לבד ולעבור ממחזור שינה אחד לשני. הוא יודע להחזיק את המוצץ ולהחזיר אותו לפה או לחילופין הוא לא תלותי במוצץ ויכול להירדם גם בלעדיו. במידה ולא כך הדבר, המשמעות של מעבר חדר היא שההורים יצטרכו לרוץ כל פעם בין החדרים עד שיגיעו למצב בוא הם נרדמים על השטיח בחדר של התינוק או לחילופין הם מעבירים אותו למיטה שלהם באמצע הלילה. לכן, לפני שאתם ממהרים להעביר את הקטנצ’יק חדר, נסו לראות איך ניתן קודם ללמד אותו לישון טוב יותר ובאופן עצמאי יותר. בנוסף חשוב להימנע ממעבר לחדר אחר יחד עם שינויים אחרים כגון כניסה לגן, מטפלת חדשה, מחלה או שינוי התפתחותי משמעותי. מעבר לחדר חדש וסביבה חדשה לא פשוט עבור התינוק ולכן נוודא כי אנחנו לא מקשים עליו עם שינויים נוספים מסביב. במידה והחלטתם להעביר את התינוק לאחר גיל 7 חודשים נסו לבחון את התנהגותו של התינוק ואת רמת החרדה שלו כשאתם לא נמצאים. לקראת גיל 7-8 חודשים מתחילה תקופת חרדת הנטישה ולכן מעבר דווקא בתקופה הזו לעיתים מאוד לא פשוט ולוקח זמן רב. לכן בחנו את התנהגותו של ילדיכם ותראו אם המעבר יהיה נכון עבורו כעת או שעדיף להמתין קצת. מה שבטוח, ברגע שהחלטתם חשוב להתקדם הלאה ולא לחזור אחורה על מנת לא לבלבל אותו. גם אם יש תקופה לא פשוטה חשוב שתהיו שם עבורו בחדר שלו ונסו להימנע מחזרה לחדר שלכם מכיוון שהוא לא יבין מה אתם מצפים ממנו לעשות? ואיפה הוא אמור לישון?

במידה ואתם מוצאים את עצמכם ישנים חצאי לילות עם התינוק אתכם במיטה חשוב להבין אם מדובר בהחלטה שקולה או מכורח הנסיבות. במידה ובחרתם בלינה משותפת זה בסדר גמור ויש לכך יתרונות אך תדבקו בדעתכם ותגדירו לו כי המיטה שלכם היא גם המיטה שלו במידה ולא כך הדבר חשוב שתקיימו הפרדה ברורה בין המיטה שלו ולמיטה שלכם בכדי שלא יפתח תלות במיטה שלכם ויבקש לעבור אליכם כל לילה.

ומה עושים כשיש אח גדול?
הורים רבים משאירים את התינוק איתם בחדר כי הם מפחדים שהקטן יעיר את הגדול ואז תהיה מסיבה בבית. אין ספק שמדובר בחשש לגיטימי ויכול להיות שבהתחלה אכן יהיו מסיבות ביתיות בשעות מאוחרות אך מדובר בזמן מוגבל. לפני המעבר המיוחל תעשו הכנה נכונה. תסבירו לאח הגדול יותר “ששניכם תהיו יחד בחדר ובימים הראשונים יכול להיות שאחיך הקטן יבכה יותר כי קשה לו לישון אבל איזה כיף לו שיש לו אח גדול ששומר עליו”. ברגע שתהיה הכנה נכונה ובלילה עצמו תהיו ברורים ואסרטיביים השלב הראשוני יעבור והם יתרגלו לרעשים אחד של השני. במידה ואתם מחליטים שהם יהיו יחד באותו החדר תוודאו כי אתם לא נלחצים מכך ושולפים אותם מהמיטות כשהם מתחילים להרעיש כדי שלא יעירו אחד את השני. במידה וזה המצב עדיף שתמתינו עם המעבר כדי שלא תפתחו הרגלים בעייתיים שיהיה לכם קשה להתמודד איתם בהמשך. חשוב לדעת שילדים מתרגלים לישון יחד והם רגילים לכך מהגן ולכן תסמכו עליהם שהם ידעו לחזור לישון גם אם אח שלהם קצת בוכה וחוזר לישון.

בתכלס, המעבר תלוי בכם, במוכנות של בני הבית ובהכנה הנכונה. ברגע שהמעבר יהיה מבוסס ויעשה בצורה נכונה הוא יעבור בצורה חלקה ונעימה. במידה ועדיין נעשתה הכנה נכונה ויש כמה ימים לא פשוטים תכילו, תחבקו, תלטפו ותהיו שם עבורם אך אין זה אומר שצריך לחזור אחורה אלא לעזור להם להסתגל לסביבה החדשה שלהם. אתם תראו שאם תהיו שם עבורם הם ילמדו לאהוב את החדר שלהם וישמחו ללכת לישון בו ואתם תיהנו מלילות רגועים עם מיטה גדולה רק בשבילכם.

054-7912444

תמיד אשמח לייעץ ולענות על כל שאלה

בקרו בדף שלי

היחשפו לתכנים חדשים המפורסמים מידי שבוע

צור קשר

Paste your AdWords Remarketing code here